еМагазин
Image default
Балкан

Европскиот парламент одбри визна либерализација за Косово

Европскиот парламент денеска со 420 гласа „за“, 186 „против“ и 20 „воздржани“ се изјасни за укинување на визите за патување на државјаните на Косово во земјите членки на ЕУ.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, по објавувањето на веста за одлуката на Европарламентот да ја одбори визната либерализација, косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека многу наскоро граѓаните на Косово ќе можат да се движат слободно низ Европа.

– Честито нека е, граѓани на Косово! Наскоро ќе се движиме слободно во Европа. Благодарение на сите пратеници и парламентарни групи, на сите партии и држави членки, кои во Европскиот парламент го поддржаа нашето право за слобода на движење, напиша Харадинај на својот профил на Фејсбук.

До конечната визна либерализација преостануваат уште неколку процедури, кои, според познавачите на приликите во Брисел, можат да потраат уште шест до девет месеци.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Атина и грчкиот Парламент во боите на виножитото: Елени Фуреира „главна“ на Парадата на гордоста

Редакција

Партијата на Ердоган изгуби, Истанбул има нов градоначалник

Редакција

Бугарија не може да го забрани увозот на отпад, тврди бугарскиот министер за екологија

Редакција