еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Капитол мол чекори кон зајакнување на хуманоста во заедницата

СОС Детско село Македонија посветено работи и гради семејства за децата без родителска грижа и социјален ризик, им помага во оформување на нивната иднина и учествува во развојот на заедниците со цел да им бидат секојдневна поддршка на оние кои имаат најголема потреба.

Сепак, сите напори за овозможување на подобро утре за децата од најранливите категории ќе бидат невозможни без вклучување на заедницата во нивниот развој и напредок.

Во општина Аеродром постои цврст темел за помош на лицата кои се во социјален ризик. Тоа е докажано преку безброј настани, акции за собирање на помош и средства и движења за застапување на правата на овие лица.

Капитол мол во соработка со СОС Детско село Македонија цели кон развивање на хуманоста како една од основните човекови вредности уште од

најмали нозе. И како што и англискиот збор FUNdraising го содржи зборот FUN (забава), ќе се цели на еден креативен и забавен начин преку, интересна касичка, донирањето да биде забавно и да да се доближи до сите возрасти. Затоа Mарко Новески, Вики Ристовска и Владимир Блажевски – DJ Shorty P aka Панчо донираа за СОС Детско село.

Ова ја поттикнува самата заедница да биде дел од акција која надградува, и од активност која е од толку големо значење затоа што ја поттикнува клучната човечка доблест, хуманоста.

Да создадеме иднина и изградиме општество каде ниту едно дете нема да расте само!

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нови шест медали за вината на „Тиквеш“ освоени во Кина

Редакција

Вечерва отворање на изложбата од ликовната колонија „Вевчански видувања 2018“ во НЛБ Галерија

Редакција

БРАВО: „ИГМ Трејд“ од Кавадарци со 833.876 евра дава поддршка во борбата против корона вирусот

Редакција