еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) „Кажете им на облаците Битола умира!“: Битолчани од црвениот тепих на „Браќа Манаки“ испратија порака за чист воздух

Во духот на годинешниот фестивал „Браќа Манаки“ и неговото официјално лого tell the clouds, вчера вечер во Битола на црвениот тепих, а и низ градот битолчани ја дополнија пораката.

Со порака испишана на своите маици и на постери низ градот грагански активисти порачаа: „Tell the clouds Bitola is dying! – Кажете им на облаците Битола умира!“

„Битола умира поради негрижата кон градот и масовното иселување поради загадувањето, а оваа порака го изразува огромното незадоволство на граѓаните кои сметаат дека е крајно време Битола да живее и битолчани да дишат чист воздух!“, се вели во соопштението на активистите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Советот на Општина Охрид ги повлече точките за легализација на објекти на крајбрежјето на Охридското Езеро

Редакција

Вонредни мерки против загадувањето во Скопје и Тетово

Редакција

Владата тврди дека годинава бројот на загадени денови е помал од претходните години

Редакција