еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

(Фото) Кинескиот ровер Журонг испрати селфи од Марс

Кинескиот ровер Журонг испрати серија нови фотографии од Марс, вклучително и самослик.

Фотографиите ги објави Кинеската вселенска агенција на церемонија во чест на успехот на мисијата на роверот.

Научниците се надеваат дека Журонг ќе служи барем 90 марсовски дена.

Со помош на пет дополнителни инструменти роботот ќе ја истражува минерологијата на камењата и опкружувањето, како и временските прилики. Журонг има ласер со кои ги сечи камењата за испитување на хемиската структура, како и радар кој бара подземни води.

МИА/Фото: Кинеска вселенска агенција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бројот на убиени цивили во Украина надмина 3.000, соопшти Канцеларијата на ОН за човекови права

Редакција

Сашка Цветковска: Новинарите ги изневерија граѓаните

Петре Димитров

61-годишен маж од Старо Нагоричане пронајден мртов по пожар во неговиот дом

Редакција