еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кирковски испишува историја: Не беше лесно, имав проблеми со мрзнење на стапалата на Аконкагва

Александар Кирковски испишува историја во планинското трчање во Македонија, бидејќи постигна уште еден неверојатен успех, највисокиот врв во Јужна Америка, Аконкагва го качи и симна за помалку од десет часа.

„Не беше се така лесно, а во одреден момент и под знак прашалник поради проблеми со мрзнење на стапалата. Го дадов својот максимум, физички и психички најдоброто од себе во овие околности.

Благодарам на сите кои придонесоа ова да се случи, ќе ги набројувам во наредна прилика. Имаме пионерски потфат во балкански рамки и резултат вреден пошироко, направен со години труд и ентузијазам.

Нека биде мотив за многу идни генерации планински спортисти! Јас со љубов го посветувам на Наталија Крстевска за целата поддршка во минативе над 5 години, а истовремено и на големите пријатели од планината Калина и Ачко кои прерано не напуштија минатиот фебруари. Ми беа во мислите!“, вели тој.

Кирковски во балкански рамки за најбрзо време има искачено голем број на врвови во регионот, кои се технички захтевни.

Фотографијата на Кирковски е направена по враќањето во цивилизација, откако 15 дена помина во аклиматизација и чекање на поволен момент за да го искачи врвот.

Фото: Александар Кирковски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Линк медиа плус“ го доби тендерот за новогодишно украсување на Скопје „тежок“ 260.000 евра

Никола Осило

(Фото) Џентлмените возеа мотори низ Скопје за да ја подигнат свесноста за машкото здравје

Редакција

(Фото) Тоше Проески конечно ќе добие пристојно почивалиште, еве како ќе изгледа

Редакција