еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Волонтерите на ЕВН го изградија првиот парк за миленичиња во Струмица

Група вработени од ЕВН, во градскиот парк на Струмица поставија реквизити наменети за првиот парк за миленичиња во градот. Со ова и официјално се пушти во употреба местото каде што за прв пат, сите љубители на животни ќе може да поминуваат квалитетно време со своите миленичиња.

Елементите се направени од дрвени котури и гуми, за чија адаптација волонтерите на КЕЦ Струмица напорно работеа неколку денови.

„ЕВН Волонтира е проект на ЕВН кој трае повеќе од две години. Спроведени се околу 50 разновидни активности, а денес за прв пат во склоп на програмата се реализираше идеја за градење на парк за миленичиња. Човечки е да се направи добро дело, а од особена важност е да се направи добро дело за оние на кои им е неопходна човечка рака.

Се надевам дека овој парк ќе им послужи на миленичињата и на жителите на Струмица и околината да се забавуваат и да уживаат во секојдневните активности“, изјави раководителот на Корисничкиот енерго центар на Струмица, Александар Трлин.

Реализацијата на овој проект беше поддржана и од страна на општината. Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски изрази благодарност до ЕВН.

„Со големо задоволство го поздравувам и поддржувам проектот „ЕВН Волонтира” кој на Струмица и подари прекрасно катче за домашните миленици на граѓаните. Нашиот град за прв пат добива ваков парк и имаше потреба од него затоа што голем дел од граѓаните имаат свои домашни миленичиња и убеден сум дека тука заедно ќе поминуваат убави моменти.

Истовремено ова значи почисти јавни површини и поголема слобода на движење во градскиот парк за останатите граѓани. Голема благодарност до ЕВН и се надевам дека и други нивни проекти ќе бидат реализирани во нашата Општина за кои секогаш ќе ја имаат нашата поддршка“, изјави Јаневски.

ЕВН Волонтира е програма која започна во јули 2017, а до сега учесто земаа над 500 волонтери. Идејата на програмата е да се направи добро дело за заедницата со ангажирање на личен труд.

Пораката која се пренесува со секоја волонтерска акција низ државата, е дека секој од нас може и е способен да создаде поубава средина за живеење.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Филмот „Медена земја“ беше претставен во Швајцарија, Лондон, Хонг Конг, Њујорк, Белград

Редакција

Помош со прехранбени производи за граѓаните од Дебар и Центар Жупа

Редакција

Автомат клубовите „Астра“ донираа медицинска опрема вредна 20.000 евра на Општата болница во Охрид

Редакција