еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија) Таблата на споменикот на Филип Втори украдена, на Олимпија оштетна, на Александар Велики, демолирана, па повторно вратена

Само еден ден откако беа ставени таблите на спомениците на Филип Втори, Олимпија и Александар Велики, во центарот на Скопје, истите се оштетни, а едната фали, во што се увери и екипата на еМагазин, која утрово ги сликаше спромениците.

Таблата на споменикот на Филип Втори ја нема, на Олимпија е оштетна, а на Александар Велики, беше извадена, па повторно вратена.

На таблите, согласно Договорот од Преспа, стои дека личностите и припаѓаат на античката хеленска историја.

Она што е исто така видливо, спомениците на Олимпија и Филип Втори буквално се распаѓаат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Ги отстранија сонцата од шахтите и одма се промени времето“: Твитер за таблите на спомениците на Александар Велики, Олимпија, Филип Втори

Се брза со реализација на Преспанскиот договор: Како гласи новата ознака на споменикот на Александар Македонски?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Денеска координација кај Џафери: Ќе се формира ли „Интерпартиско парламентарно тело за помирување и интеграција“

Редакција

(Галерија) Промоција на Галичник и Меденица како дел од Виа Динарика: Приказна која мора паметно да му ја раскажеме на светот

Силвана Жежова

Сашо Василевски: Гласав „за“ со чиста мисла и храброст

Редакција