еМагазин
Image default
Бизнис

Инвестиција од 15 милиони евра: Започна изградбата на нов погон на ЛЕАР во ТИРЗ Тетово

Во Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Тетово денеска е поставен камен темелник на нова заедничка инвестиција на американската компанијата „ЛЕАР“ и „Нормак Инвестмент Груп“, која ќе отвори можност за вработување до 1.500 лица.

Станува збор за инвестиција од 15 милиони евра, односно втор производниот погон, кој што се гради на површина од 8 илјади метри квадрати, а плановите на инвеститорот се до ноември 2021 година објектот да биде завршен.

Фото: Министерство за економија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонски Телеком со раст на добивката за 13,1% во првите три месеци од годинава

Редакција

Граѓани, компании и институции лани во осигурување вложиле 163,7 милиони евра

Редакција

ЈП „Градски паркинг“ Скопје во првото полугодие со добивка од 11,1 милиони денари

Редакција