еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Касами не се огради од знамето на “голема Албанија“, таква иконографија имало и порано, ама никој не бил казнет

Претседателот на Движење Беса и градоначалник на Тетово, Биљал Касами на прес-конференција во партиското седиште коментираше дека прекршочните пријави за него поради пречекот на косовскиот премиер се неразумни.

Според него, иконографија како таа на концертот имало и порано, но никој не бил казнет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прекршочни за Касами и Ганиу, не ги испочитувале државните симболи при посетата на Курти

– Од кога ми пратија покана да се пријавам во полиција, десетици пријатели и активисти ми пратија десетина видеа каде има иста иконографија и никому не му отиде на памет да повика некого и да казни. Се надевам дека вакви случаи нема да се повторат затоа што ваква иконографија не е прв пат.

Цениме дека се неразумни се сите повици за линчување, казнување на организаторите на тој настан.

Во контекст на брзите избори редовно претседателски и се надеваме и работиме да бидат вонредни парламентарни и сите политички актери реагираа во тој дел. Увидувајќи дека опозицијата албанска се окрупнува, тоа што беше цело време повик на Али Ахмети, дајте окрупнете се па да излеземе на избори. Ние сме тука веќе се окрупнуваме и бујрум на избори, истакна Касами.

Според него посетата на косовскиот премиер Албин Курти е позитивна и ги раздвижи работите, па затоа од ДУИ инсистирале за денешната средба на Али Ахмети со косовски министер со кого било разговарано за изградба на патот Тетово – Призрен.

– Затоа треба да не пофалат, а не бараат да се казниме. Поинаку нема да го коментирам. Ако посетат на премиерот на Косово беше погрешна во Тетово и во Вејце тогаш не знам што требаше Али Ахмети да го повика министерот за транспорт на Косово за да разговараат за реализација на истиот проект.

Посетата ги даде резултатите, ние сме среќни дека ги даде тие резултати и ние ги охрабруваме властите во Северна Македонија на овој проект. Затоа што овој проект е повеќе во интерес на граѓаните на Северна Македонија отколку граѓаните на Косово. Затоа што со тоа ќе добијат многу пократок пат до море. Знаеме дека морето е богатство и ние мораме да најдеме што пократки патишта да дојдеме до море за економски и општествен развој, порача Биљал Касами. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Касами не само што не се извини и огради, туку си објави и видео на кое се потенцира знамето со карта од „Голема Албанија“

МИА/Фото: Касами/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Има многу барања за билатерални средби со Лавров, вели портпаролката на руското МНР, Захарова

Редакција

(Видео) 49-годишна жена загинала во сообраќајката на автопатот Куманово-Табановце

Редакција

Коронавирусот стигна и во Бугарија, заразени четири лица

Редакција