еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кој има најмногу акции во Комерцијална банка

Во Годишниот извештај за минатата година, објавен на Македонската берза, Комерцијална банка АД Скопје ја објави и акционерската структура.

“Акционерска структура на Банката со состојба на 31.12.2021 година има вкупно 5.454 акционери.

Вкупниот број на издадени акции заклучно со 31.12.2021 година изнесува 2.279.067 обични акции.

На 31.12.2021 година вкупниот број на акции со право на глас изнесува 2.278.054 акции.

Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје е акционер со квалификувано учество во Банката.

Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје поседува 14,992% од вкупниот број на издадени акции и 14,999% од вкупниот број на акции со право на глас на 31.12.2021 година.

Во Надзорниот одбор на Банката членува Ванчо Чифлиганец, како претставник на акционер со квалификувано учество во Банката“, стои во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комерцијална банка ќе дели дивиденда од 620 денари за една акција

Колкави плати имале Чифлиганец и Етеми лани: Комерцијална банка ги објави примањата на членовите на Надзорниот одбор

Колку пари чуваат граѓаните во Комерцијална банка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штипјанец загина по напад од сопствениот бик

Редакција

И црквата повика да се почитуваат мерките за превенција од корона вирусот

Редакција

СОНК ги доведува во заблуда штрајкувачите и ги става личните интереси пред интересите на децата​, велат од Министерство за труд и социјална политика

Редакција