еМагазин
Image default
18+

Колку трае идеалниот секс: Три, пет, седум или 30 минути?

Истражувачите од универзитетот Пен, сакаа да дадат научен одговор на прашањето „колку треба да трае сексот?“. Одговорот е од седум до 13 минути, што е подолго од петминутен секс, кој според некои истражувања се смета како просек.

Еве ги одговорите:

Прекратко:1-2 минути

Адекватно: 3-7 минути

Пожелно: 7-13 минути

Предолго: 13-30 минути

Како што е наведено во самото истражување, постојат разлики помеѓу она за што луѓето фантазираат и она што навистина годи.

„Интерпретацијата на сексуалното функционирање кај себе и партнерот зависи од личните убедувања. За жал, денешната популарна култура само ги зацврсти стереотипите за сексуалната активност. Многу мажи и жени веруваат во фантазија која ја сочинуваат голем пенис, цврста ерекција и секуален однос кој трае цела ноќ“, се вели во истражувањето.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поради коронавирусот ќе останеме без кондоми

Редакција

Маркоска: Дојдете во мојата соба, ќе ве доведам до климакс само со зборови

Редакција

Јагоди, мраз, сладолед: Добра предигра за секс во лето

Редакција