еМагазин
Image default
Балкан

Лавина на Банско однесе двајца млади животи

Момче и девојка Бугари загинаа во лавина на скијачкиот центар Банско, популарен и помеѓу Македонците.

Според пишувањата на бугарските медиуми, тие скијале надвор од пистите, во близина на врвот Тодорка, по патеки кои најчесто ги користат екстрмени скијачи и сноубордери.

Инцидентот се случил околу 12 часот. Големата лавина ги влечела телата 800 метри и ги однела 50 метри до „Бандерица“. Иако носеле елечиња на надувување, тоа не ги спасило. Во акцијата учествувале две кучиња –спасувачи.

Поради обилните снежни врнежи последните денови, опасноста од лавини на планините е значително зголемена, за што постои и предупредување од Планинските спасителни служби.

Лавините на Алпите однесоа десетици животи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

БГНЕС: За добивање сертификат за бугарско потекло, Македонци плаќале до 1.000, Косовари и до 5.000 евра

Редакција

Француската ревија за вино со осврт кон „македонски“ и „Македонија“ како географска ознака за производите

Редакција

Ја силувал од деветгодишна возраст: Во Тирана татко 16 години ја злоставувал ќерката

Редакција