еМагазин
Image default
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Македонија и Грција заеднички спасуваат ретки византиски фрески од 12 век

Владите на Македонија и Грција во соработка со Европскиот центар за византиски споменици од Солун се договорија да обезбедат зачувување на фрескоживописот во црквата „Св.Георгиј“ во селото Курбиново, кој е редок пример на византиската уметност во балканскиот регион, објави денеска „Еуроњуз“.

– Високо во планините над Преспанското Езеро што ја поврзува Македонија со Грција и Албанија се наоѓа црквата „Св. Георгиј“ од 12 век. Фрескоживописот пронајден во неа нуди интересни и ретки примери на византиската уметност во балканскиот регион и претставува важен дел од европското културно наследство, се наведува во прилогот.

Оливера Макриевска од Заводот и музеј – Битола за „Еуроњуз“ вели дека првите знаци од предренесансниот период на фреските може да се видат во изразот на лицата на светците и во нивните одежди.

Во извештајот се посочува дека главен предизвик со кој се соочуваат реставраторските тимови од двете земји е зачувување на овие ремек-дела стари 10 века.

Според Бабис Апостолидис од Европскиот центар за византиски споменици, бојата што се користела при изработката на фреските била главно направена од минерали од камења, од зеленчукови растенија или дури и од животинско потекло.

– Бојата е направена од прав, многу фин прав и тие го мешале тој прав со вар во вода… Сликарот потоа ја нанесувал бојата на свеж малтер пред малтерот да се исуши, објаснува Апостолидис.

„Еуроњуз“ наведува дека овој заеднички проект за зачувување на богатото културно наследство во регионот на Преспанското Езеро претставува конкретен резултат од Преспанскиот договор, што Скопје и Атина го потпишаа во 2017 година за надминување на спорот за името, што резултираше и со интензивирање на билатералните односи меѓу двете земји.

Министерството за култура на почетокот на јуни информираше дека македонски и грчки конзерватори ги презентирале досегашните резултати од соработката меѓу битолскиот Завод и музеј и Европскиот центар за византиски споменици за реализација на проектот за „Конзервација на ѕидното сликарство на црквата Св. Ѓорѓи во село Курбиново“.

На презентација, меѓу останатите, присуствуваа и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, грчката амбасадорка во земјава, Софија Филипиду, генералниот конзул на Грција во Битола, Александрос Видурис, директорката на Заводот и музеј – Битола, Мери Стојанова, директорката на Европскиот центар од Солун, Флора Карајани, како и тимот конзерватори.

Проектот започнат пред две години се реализира врз основа на потпишаниот Меморандум за соработка. Во соопштението беше посочено дека во оваа фаза од конзервацијата, стручните лица користеле современи технологии и техники на истражување, ласерско скенирање на објектот, инфрацрвена камера, мултиспектрална камера и други техники за да се утврди како работеле и ја граделе црквата „Св. Георгиј“ некогашните зографи.

Според најавите од Заводот и музеј – Битола, активностите во црква е планирано да завршат до крајот на годинава, кога ќе се добие „завршен и комплетиран споменик од конзерваторски аспект во однос на архитектура и ѕидно сликарство“.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

22 биле вакцинирани: Вкупно 351 лица повторно се заразиле со Ковид-19

Редакција

Во Македонија 105 лица починале од СИДА, во октомври заразени две момчиња

Редакција

Сите докази во предметот за Онкологија се обезбедени и веќе се анализираат од стручни лица, велат од Обвинителство

Редакција