еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Минута здравје: Бананата го намалува крвниот притисок

Ти се покачи крвниот притисок поради тоа што јадеше многу солено? Јади банана-калиумот ќе го намали ефектот на солта (натриумот) од исхраната и може да го намали и крвниот притисок, пишува на Инстаграм-профилот на kiwi-zdravje.

Овој пост е дел од едукативната платформа „Минута здравје“, која содржи брзи дневни факти базирани на научни сознанија.

Заследете ги на Инстаграм за секојдневни совети и практични информации.

Фото: Photo by Eiliv-Sonas Aceron on Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најголем дел од починатите од Ковид-19 имале кардиоваскуларни болести

Редакција

Какви навреди децата трпат од родителите: Коњу, магаре, прост си ништо не разбираш

Силвана Жежова

Доктор Пановски: Епидемиолошката состојба дозволува укинување на маските

Редакција