еМагазин

Tag : крвен притисок

ЖИВОТ

Минута здравје: Бананата го намалува крвниот притисок

Редакција
Ти се покачи крвниот притисок поради тоа што јадеше многу солено? Јади банана-калиумот ќе го намали ефектот на солта (натриумот) од исхраната и може да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Корисни совети за исхраната и крвниот притисок

Редакција
Каква е поврзаноста помеѓу храната и вашиот крвен притисок? Кои видови храна влијаат на намалувње а кои на покачување на притисокот? Како да се храниме...