еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„На личните карти да ни пишува дека сме сиромашни„: Твитер реакции за внесувањето и на етничката припадност

Лидерите на двете најголеми партии во Македонија, Зоран Заев и Христијан Мицкоски сметаат дека во личните карти треба да стои и етничката припадност на граѓаните.

Законското решение за тоа да стане реалност, предлог на владејачката Беса, што беше и предизборен услов на партијата да прави коалција со СДСМ, е веќе во Собрание, а подршка за истото има и од сите партии на етничките Албанци во земјава.

Од друга страна пак Левица со стотици амандмани го блокираше оваа решение и се против, а со оваа законско решение не согласува и Демократската партија на Павле Трајанов, дел од коалцијата предводена од СДСМ.

Темата е актуелна на социјалните мрежи, а еве дел од твитовите:

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Драматични сцени од поплавите во Србија

Редакција

Нови 415 случаи на Ковид-19 од 2.549 тестирања, во Скопје 170

Редакција

Разрешни директорите на РЕК Битола и РЕК Осломеј, кои се новите в.д. директори

Редакција