еМагазин

Tag : припадност

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Регулативата на ЕУ, што ќе стапи во август, забранува споделување верска и етничка припадност, порача евроамбасадорот Гир

Редакција
Евроамбасадорот Дејвид Гир, во однос на тоа дали законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива, рече дека главната ЕУ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Етничката припадност во личните карти била дискутирана со грчкиот амбасадор, вели Заев

Редакција
За впишувањето на националноста во личните карти, што е предлог доставен во Собранието од Беса, нема никакво предупредување заради тоа што се работи за идентитетски...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„На личните карти да ни пишува дека сме сиромашни„: Твитер реакции за внесувањето и на етничката припадност

Редакција
Лидерите на двете најголеми партии во Македонија, Зоран Заев и Христијан Мицкоски сметаат дека во личните карти треба да стои и етничката припадност на граѓаните....
Македонија

Mаричиќ: На пописот во април ќе има графа за национална и верска припадност

Редакција
На пописот во април ќе има графа за национална и верска припадност, соопшти министерот за правда Бојан Маричиќ. -На пописот во април ќе има графа...