еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Наставниците од септември ќе земаат за 15% поголема плата

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) потпишаа Спогодба за повисоки плати во основното и средното образование за 15 отсто од септемвриската плата.

Спогодбата на Фејсбук ја објави претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков, а денеска на прес-конференција министерот за образование и наука, Јетон Шаќири соопшти дека наставниците ќе добијат, како што рече, „историско покачување“ со септемвриската плата.

Во Спогодбата, потпишана од лидерот на СОНК, Неделков и министерот Шаќири, стои дека најниската плата за најниската сложеност за вработените во основните училишта изнесува 16.973 денари и дека ќе се применува со исплата за септември 2022 и понатаму.

Во документот е утврдено дека основната плата на работникот не може да биде пониска од објавената висина на минималната плата во бруто износ во Македонија во тековната година.

МИА/Фото: МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Спасовски со детали за убиството на хрватскиот ракометар: Причината според исказите е недоразбирање на девојката и момчето

Редакција

За да може Јанкулоска да го дои синот, рочиштата за „Титаник“ ќе траат до 18 часот и со паузи

Редакција

Тие што прележале Ковид-19 не мораат да брзаат со (ре)вакцинација, порачува Трајковски, повикувајќи се на рускиот вирусолог Зверев

Редакција