еМагазин
Image default
Бизнис

Нема повеќе сметкопотврди како прилог кон фискалните сметки до 6.000 денари

На 166. седница на Владата е утврден текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност, со одлука да биде доставен на усвојување во Собранието на државата.

Со предложениот закон се пропишува можност даночните обврзници кои се регистрирани за цели на данокот на додадена вредност да имаат право на одбивка на претходен данок со поседување на фискална сметка чиј вкупен промет не надминува 6.000 денари издадена согласно со Закон за регистрирање на готовински плаќања.

„Со оваа новина во законот се укинува сметко-потврдата како задолжителен документ придружен со фискална сметка за промет до 6.000 денари, со што во голема мерка се заштедува на време, хартија и на административна постапка“, информираат од Влада.

Фото: УЈП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продаден блок акции од НЛБ Банка за 292.000 евра

Редакција

Позитивни резултати и во време на пандемија: Македонски Телеком ги зголеми приходите за 4%

Редакција

Ќе се преиспитува договорот за спроведување на проектот за пругата Куманово-Бељаковце

Никола Осило