еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 15 ноември за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе се бара сертификат за две дози вакцина

Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена имунизација (вакцинација) од Ковид-19, односно примени две дози на вакцина, или потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето.

– Владата на седница донесе заклучок до 14 ноември 2021 година е потребно сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примена најмалку прва доза на вакцина против заразната болест Ковид-19, а од 15 ноември 2021 година сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест Ковид-19, соопшти владината прес-служба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се дозволува работа и на ноќни клубови и објекти за прослава до 50% исполнетост од капацитетот во затворен или отворен простор

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата донесе одлука за враќање на старата цена на осигурувањето при регистрација

Редакција

Македонски телеком: Македонските оператори принудени да прават прекини на телевизиските програми

Редакција

Агенцијата за вработување вработува 14 раководители, плата од 28.277 денари

Редакција