еМагазин

Tag : објекти

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Мапа) Речиси 700 јавни објекти низ Македонија се греат на нафта и мазут и го загадуваат воздухот

Редакција
Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ мапираше речиси 700 јавни објекти низ Македонија кои се греат на нафта и мазут, со што го загадуваат воздухот. Станува...
Локално ТОП СТОРИИ

Парно имаат сите објекти во кои се провери инсталацијата пред грејна сезона, тврдат од ЕСМ

Редакција
Испораката на топлинска енергија преку системот за централно греење до сите објекти, во кои потрошувачите и куќните совети навремено ги исполнија своите обврски за одржување...
Балкан

Во Атика, Коринт и на Родос 118 објекти се опасни за употреба по големите пожари

Редакција
Тимови од Генералниот секретаријат за санирање на штети од елементарни непогоди во Министерството за климатски кризи и цивилна заштита на Грција ја завршија првата фаза...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Американците соборија два “неидентификувани објекти“ кои летале над САД и Канада

Редакција
Американски авиони Ф-22 во петкот и саботата соборија два “неидентификувани објекти“ кои летале над САД и Канада. Пред неколку дена во САД беше соборен и...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Кој ги контролира над 100 јавни објекти во Скопје кои се уште користат мазут, нафта и јаглен за загревање? 

Редакција
Деновиве граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ објави податок дека над 100 објекти, меѓу кои и големи јавни претпријатија и установи во Скопје користат мазут или...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со закон ќе се забранува влез на невакцинирани и непрележани лица во затворени објекти

Редакција
Комисијата за европски прашања ја одложи денешната седница на која требаше да се расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на население од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одобри, па Груби се повлече: Објектите на „Стара медицина“ во Тетово каде што учат македонски паралелки, нема да бидат дадени на Катастар

Редакција
Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби синоќа информираше дека стариот објект на Средното медицински училиште во Тетово ќе остане во владение на општината,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За отворениот дел од угостителски објекти повеќе не Ви треба сертификат

Редакција
Владата на седница донесе одлука за укинување на обврската за обезбедување редарски служби во економските оператори, како и задолжително поседување сертификат или потврда за извршена...
Бизнис

Државниот пазарен инспекторат досега затворил 20 угостителски објекти за непоседување сертификати или ковид протоколи

Редакција
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) досега има извршено 1.280 инспекциски надзори и вкупно се затворени 20 угостителски објекти, од моментот на носење на одлуката за задолжително...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 15 ноември за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе се бара сертификат за две дози вакцина

Редакција
Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена...