еМагазин

Tag : нафта

Бизнис

Поскапуваат бензините, дизелот поевтинува за половина денар

Редакција
Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ поскапува за денар, а за половина денар ЕУРОСУПЕР БС-98. За половина денар, пак, поевтинува дизелот, одлучи денеска Регулаторната...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Весела математика“: Акцизата ќе се врати на старо ако малопродажната цена на нафтата се зголеми за 20 денари

Редакција
Голем број реакции предизвика одлуката на Владата да се зголеми акцизата на нафтата за 3 денари со образложение дека историскиот пад на вредноста на овој...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бензините поскапуваат за 3,5, а нафтата за 1,5 денари

Редакција
Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5 денари по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Влада: Акцизата на нафтата се зголемува за три денари

Редакција
За три денари се зголемува акцизата за нафтените деривати. Оваа уредба со законска сила за примена на законот за акцизите за време на вонредна состојба...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Корона вирусот и „пресуди“ на нафтата: Историски најниски цени на црното злато

Редакција
Намалената потрошувачка поради кризата со корона вирусот го измести нафтениот пазар во светот и предизвика историски најниска вредност на нафтата. Американската лесна нафта вчера го...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Влада: Со протокол да се реши заштитата на превозниците за дотур на нафта од Грција

Редакција
Владата на денешната седница го задолжи Министерството за здравство – Комисијата за заразни болести, да издаде препораки/протокол за тоа како и на кој начин да...
Свет ТОП СТОРИИ

Земјите што произведуваат нафта изгубија 10 милијарди долари поради коронавирусот

Редакција
Големите земји – произведувачи на нафта изгубија околу 10 милијарди американски долари приход како резултат на падот на цената на нафтата предизвикано од појавата на...
Бизнис

Цените на горивата остануваат исти

Редакција
Цените на горивата остануваат исти, а од полноќ поскапува само мазутот М-1 НС за 1,877 денари за килограм, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ)....
Свет ТОП СТОРИИ

Војна или бизнис: Убиството на иранскиот генерал ја вивна цената на нафтата

Редакција
Цената на нафтата марка Брент со испораки за март 2020 година на Лондонската берза го надмина нивото од 70 американски долари за барел. Нивото од...
Бизнис

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари по литар

Редакција
Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ)....