еМагазин

Tag : мапа

Бизнис ТОП СТОРИИ

Електродистрибуција објави интерактивна мапа за капацитетот на трафостаниците за приклучување на фотоволтаични системи

Редакција
Електродистрибуција, за сите заинтересирани дистрибутивни производители, на својата веб страна www.elektrodistribucija.mk стави на располагање интерактивна мапа на која e прикажан моменталниот капацитет на високонапонските трафостаници...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Мапа) Речиси 700 јавни објекти низ Македонија се греат на нафта и мазут и го загадуваат воздухот

Редакција
Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ мапираше речиси 700 јавни објекти низ Македонија кои се греат на нафта и мазут, со што го загадуваат воздухот. Станува...
Забава ТОП СТОРИИ

(Мапа) Над 12 светлосни инсталации и перформанси со 6 диџеи и “чил“ зона на овогодинешниот Skopje Light Festival

Редакција
Фестивалот на светлината – Skopje Light Festival e културно-општествен настан на кој уметниците преку најразлични светлосни инсталации и видеопроекции поставени на различни локации низ централното...
Забава ТОП СТОРИИ

(Мапа) Вечерва започнува меѓународниот фестивал на светлина, Skopje Light Art District

Редакција
Вечерва во Скопје започнува меѓународниот фестивал на светлина, Skopje Light Art District, а истиот ќе трае до 11 септември. На вкупно 15 локации, од шалтер...
Локално

Изработена интерактивна мапа за достава на храна и лекови за време на полицискиот час во Скопје

Редакција
Град Скопје во соработка со GDI Skopje изработи интерактивна мапа за достава на храна, намирници и лекови за време на полицискиот час на територијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Како изгледа мапата на заболени со коронавирусот во Македонија по градови

Редакција
Според последните податоци, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија е 148 случаи (I=7,2/100.000). Според место на постојано живеење, случаи се регистрирани во 7 градови:...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прва интерактивна мапа за коронавирусот во Македонија

Редакција
Софтверската компанија ГДИ ја изработи првата интерактивна мапа за коронавирусот во Македонија. На мапата може да се видат податоци за бројот на заразени, местата каде...
Свет ТОП СТОРИИ

Мапа: За еден ден починаа 58 лица од коронавирусот

Редакција
Бројот на починати од епидемијата на коронавирусот се зголеми на 362 лица, што е зголемување од 58 лица во однос на претходниот ден. Од новите...
Свет ТОП СТОРИИ

Мапа: Црниот биланс од коронавирусот порасна на 305 лица, прв смртен случај надвор од Кина

Редакција
Бројот на починати од коронавирусот се зголеми на 305, а регистриран е и првиот смртен случај надвор од Кина – на Филипините, каде што почина...
Свет ТОП СТОРИИ

Мапа открива застрашувачко ширење на корона вирусот: „Заразен“ и Блискиот Исток

Редакција
САД и Јапонија со авиони ги евакуираат своите граѓани од Кина откако корона вирусот кој прв пат беше регистриран минатата среда ја зеде и 132....