еМагазин

Tag : коронавирус

Свет ТОП СТОРИИ

СЗО прогласи крај на пандемијата со Ковид-19

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) прогласи крај на пандемијата на коронавирусот, откако денеска соопшти дека заразата веќе не е глобална здравствена вонредна ситуација. Пред три години,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Што треба да знаете за новата подваријанта на коронавирусот, „кракен“, кој е регистриран и во Македонија

Редакција
Очекувано и во Македонија е регистран првиот случај на новата варијанта на коронавирусот, „кракен“ или XББ.1.5. Станува збор за лице од Гевгелија, но имајќи ги...
Свет ТОП СТОРИИ

Јапонски научници дизајнираа маска која детектира коронавирус, со помош на антитела од ној

Редакција
Научници од Јапонија тврдат дека со помош на антитела од ној дизајнирале маска што помага да се утврди присуство на коронавирус. Необичниот метод за откривање...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

На повидок кластери „ВМРО-ДПМНЕ“ и „СДСМ“: Политичката криза ја прогласи короната за мртва

Редакција
Политичката криза во сенка ја фрли темата за ковид пандемијата, која пак, колку повеќе е игнорирана, толку повеќе се разгорува. Бројките, според предвидувањата на стручњаците,...
Свет

Kоронавирусот ќе остане меѓу населението уште неколку години, вели коосновачката на компанијата „Фајзер“

Редакција
Коосновачката на фармацевтската компанија „БиоНТек“, Озлем Туречи, изјави дека коронавирусот сигурно ќе остане меѓу населението уште неколку години. Во изјава за американската телевизија Си-Ен-Би-Си, Туречи...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Лично искуство со „чудноќата“ на Ковид-19: Последици по прележување замор, намалена концентрација, паѓање на коса

Силвана Жежова
Коронавирусот кога ќе ви навлезе во организмот, и да поминете лесно или тешко, долго време ќе си го чувствувате. Поминав со лесна клиничка слика која...
Балкан

Од Ковид-19 почина српскиот актер Лане Гутовиќ

Редакција
Актерот Милан Лане Гутовиќ почина на 75-годишна возраст на Воено медицинската академија во Белград, како последица од компликации со коронавирусот, пренесуваат српските медиуми. Гутовиќ зад...
Свет ТОП СТОРИИ

САД и СЗО договорија нова истрага за потеклото на коронавирусот

Редакција
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на вчерашната средба со директорот на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебреисус во Кувајт договорија изработка на дополнителни студии...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните масовно да се вакцинираат за да се спречи ширењето на делта сојот и нов бран, апелираат од Министерство за здравство

Редакција
Вакцинацијата е единствен начин да се спречи ширењето на делта сојот во земјава, а со тоа да се спречи и евентуален нов силен бран на...
Македонија

Нема јасен став околу трета доза на вакцина против коронавирусот, вели Филипче

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека започнале да излегуваат препораки и публикации за потреба од трета доза од вакцината против коронавирусот, но нагласи...