еМагазин

Tag : смртност

Свет ТОП СТОРИИ

СЗО прогласи крај на пандемијата со Ковид-19

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) прогласи крај на пандемијата на коронавирусот, откако денеска соопшти дека заразата веќе не е глобална здравствена вонредна ситуација. Пред три години,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Минатата недела 5 смртни случаи од Ковид-19

Редакција
Пријавени се 5 смртни случаи со датум на смрт во текот на изминатата недела (12-18.09.2022 година), за еден повеќе во споредба со минатата недела. „Пријавени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Минатата недела 4 смртни случаи од Ковид-19

Редакција
Пријавени се 4 смртни случаи со датум на смрт во текот на изминатата недела (05-11.09.2022 година), за еден помалку во споредба со минатата недела. “Пријавен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија на 42 место во светот по смртност, според листата на ЦИА на која се рангирани 229 држави

Редакција
Македонија e на 42 место по стапка на смртност на листата на ЦИА на која се рангирани 229 држави во светот. Земјава има коефициент од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Минатата недела пет смртни случаи од Ковид-19

Редакција
Пријавени се 5 смртни случаи со датум на смрт во текот на изминатата недела (29.08- 04.09.2022 година), со намалување од 58,3% во споредба со минатата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Минатата недела 12 смртни случаи од Ковид-19, најмногу од Скопје, 8

Редакција
Пријавени се 12 смртни случаи од Ковид-19 со датум на смрт во текот на изминатата недела (22- 28.08.2022 година), со намалување од 40% во споредба...
Македонија ТОП СТОРИИ

Минатата недела 20 смртни случаи од Ковид-19, најмногу од Охрид, 5

Редакција
Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) покажуваат дека се пријавени 20 смртни случаи од Ковид-19 со датум на смрт во текот на изминатата недела...
Македонија ТОП СТОРИИ

Минатата недела 16 смртни случаи од Ковид-19, најмногу од Скопје, 6

Редакција
Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) покажуваат дека се пријавени 16 смртни случаи од Ковид-19 со датум на смрт во текот на изминатата недела...
Македонија ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Досега од Ковид-19 е изгубено население колку еден град со големина помеѓу Гевгелија и Радовиш

Редакција
Според податоците за бројот на починати од најновиот месечен билтен бр. 7/2022 на Државниот завод за статистика (ДЗС), можеме да ја пресметаме најновата статистика за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Новите соеви на омикрон се поопасни од претходните, ризикот од смртност е зголемен за двојно

Редакција
Почетокот на петтиот бран, којшто минатата недела го најавивме тука со 80% шанси за појавување, се оствари 100%, вели проф. Дејан Трајковски во најновата ковид-анализа....