еМагазин

Tag : потекло

Македонија ТОП СТОРИИ

МПЦ-ОА со реакција за ставот на Бугарите за потеклото на Охридската Архиепископија

Редакција
Во врска со гласините и предлозите што можат да се слушнат периодов, а во контекст на (зло)употребата на светителите во дневнополитичка конотација, должни сме да...
Свет ТОП СТОРИИ

САД и СЗО договорија нова истрага за потеклото на коронавирусот

Редакција
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на вчерашната средба со директорот на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебреисус во Кувајт договорија изработка на дополнителни студии...
Свет ТОП СТОРИИ

САД ја повика Кина на соработка и транспарентност околу потеклото на коронавирусот

Редакција
Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја повика Кина да „соработува“ и да биде „транспарентна“ за потеклото на Ковид-19, додека Вашингтон се обидува да утврди...
Свет ТОП СТОРИИ

Група од 24 светски научници бараат нова истрага за потеклото на коронавирусот

Редакција
Заедничкото истражување на Кина и Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на коронавирусот не даде веродостојни одговори за тоа како почна пандемијата и потребни се...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО разработи четири можни причини за потеклото на Ковид-19 – трговијата со диви животни е најприфатливата

Редакција
Експертите од Светската здравствена организација (СЗО), истражувајќи го изворот на ширење на коронавирусот во кинескиот град Вухан, навестуваат дека трговијата со диви животни може да...
Свет ТОП СТОРИИ

Ново откритие за Ковид-19: Не сме се заразиле од лилјаци, туку нивните антитела го неутрализираат вирусот 

Редакција
Коронавирус сличен на причинителот на глобалната пандемија е пронајден во крвта на пет лилјаци кои живеат во Тајланд. SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува Ковид-19, е 91,5...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Потрагата по потеклото на пандемијата со Ковид-19 ќе трае со години

Редакција
Член на тимот од Светската здравствена организација (СЗО) што спроведува истрага во Вухан, кинески град каде е откриен коронавирусот, вели дека е изненаден од комплексноста...
Свет ТОП СТОРИИ

Тимот на СЗО во Вухан ја почна истрагата за потеклото на коронавирусот

Редакција
Тимот на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражува потеклото на коронавирусот денеска се состана со кинеските научници, по што ќе следат и посети на...
Свет ТОП СТОРИИ

Коронавирусот не е направен од човек, тврдат американски разузнавачи

Редакција
Од Националната разузнавачка служба на САД тврдат дека новиот коронавирус не го направил човекот, ниту е генетски модификуван, пренесува aljazeera.com. „Разузнавачката заедница се сложува со широкиот...
Балкан

БГНЕС: За добивање сертификат за бугарско потекло, Македонци плаќале до 1.000, Косовари и до 5.000 евра

Редакција
Агенцијата за Бугарите во странство работела по претходни тарифи за експресна нарачана услуга и за услуги за странци со муслимански имиња, објави бугарската новинска агенција...