еМагазин
Image default
Балкан

БГНЕС: За добивање сертификат за бугарско потекло, Македонци плаќале до 1.000, Косовари и до 5.000 евра

Агенцијата за Бугарите во странство работела по претходни тарифи за експресна нарачана услуга и за услуги за странци со муслимански имиња, објави бугарската новинска агенција БГНЕС.

Според БГНЕС поединци плаќале меѓу 300 и 500 евра за побрзо издавање на документи.

Апликантите се делеле врз основа на тоа од која земја доаѓаат и дали има основа од таа земја да бидат издавани документи со бугарско потекло, дали се со муслимански или христијански имиња.

За добивање на сертификат за бугарско потекло на лице од Македонија тарифата изнесувала 1.000 евра, а за човек од Косово цената изнесувала од 3.000 до 5.000 евра, пишува БГНЕС.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Грчкиот Парламент в петок ќе гласа за Протоколот за НАТО

Редакција

Независни Грци се распаѓа: По министерката Кундура и заменик-министерот Кокалис ќе ја поддржи владата на Ципрас

Редакција

Инцидент со приватниот авион на Пацоли: Харадинај, Весели и Лимај за малку ќе завршеа во Србија

Редакција