еМагазин

Tag : биљал касами

Македонија ТОП СТОРИИ

Општина Сарај остана без градоначалник, Блерим Беџети стана пратеник

Редакција
Скопската општина Сарај остана без градоначалник. Кадарот на ДУИ, Блерим Беџети вчера и официјално стана пратеник. Таму ќе треба да се организираат предвремени локални избори...
Локално ТОП СТОРИИ

На промоција на асфалтирана улица во Тетово повторно се вееше знаме со карта на „голема Албанија“

Редакција
За завршеното асфалтирање на улица „108“ денеска Општина Тетово ги повика медиумите за да изврши промоција, а таму повторно се најде албанско знаме и карта...
Македонија ТОП СТОРИИ

За пречекот на Курти без државното знаме во Тетово ќе има прекршочен судски процес прoтив Општина Тетово

Редакција
Тетовскиот градоначалник Биљал Касами на социјалната мрежа Фејсбук објави покана од Основен суд Тетово, од каде бараат претставник на општината да дојде на судско рочиште...
Македонија

Меџити, Касами и Гаши денеска на средба за можна соработка

Редакција
Лидерите на Алтернатива и Беса, Африм Гаши и Биљал Касами денеска ќе се сретнат со Изет Меџити, кој неодамна најави дека ќе формира ново политичко...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се поделија, па пак се соединија: Беса и Алтернативаа потпишаа декларација за соработка

Редакција
Лидерите на Движењето Беса и на партијата Алтернатива, Биљал Касами и Африм Гаши денеска во Собранието потпишаа политичката декларација за соработка, како прв чекор кон...
Локално ТОП СТОРИИ

Паркирањето во Тетово, Општината сака да го менаџира преку приватна фирма

Редакција
Во Општина Тетово беше претставена физибилити студија со цел воспоставување јавно-приватно партнерство за менаџирање со паркинг услугите во градот. Градоначалникот на Тетово, Биљал Касами истакна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не се работи за никаков „главен град“, туку за „центар“ на Албанците во Македонија, велат од Општина Тетово

Редакција
Повеќе реакции предизвика денешната порака преку социјалната мрежа Фејсбук од профилот на градоначалникот на Тетово, Биљал Касами напишана само на албански јазик (Mirë se erdhët në kryeqendrën...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одобри, па Груби се повлече: Објектите на „Стара медицина“ во Тетово каде што учат македонски паралелки, нема да бидат дадени на Катастар

Редакција
Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби синоќа информираше дека стариот објект на Средното медицински училиште во Тетово ќе остане во владение на општината,...
Локално ТОП СТОРИИ

Пријавени над 130 случаи на оштетени поради поплавите и пожарот во Тетово

Редакција
Градоначалникот на Општина Тетово, Биљал Касами информираше дека има над 130 пријавени случаи на штети направени и од пожарот и од поплавите. – Од тие...
Македонија ТОП СТОРИИ

Беса ќе делува за активна блокада на Собранието, неопходни се предвремени парламентарни избори, вели Касами

Редакција
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска изјава дека се неопходни предвремени парламентарни избори и оти неговата партија ќе ја блокира работата на Собранието. Тој...