еМагазин

Tag : испорака

Локално ТОП СТОРИИ

Парно имаат сите објекти во кои се провери инсталацијата пред грејна сезона, тврдат од ЕСМ

Редакција
Испораката на топлинска енергија преку системот за централно греење до сите објекти, во кои потрошувачите и куќните совети навремено ги исполнија своите обврски за одржување...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Уплатата и испораката на екстра-лесно масло за домаќинства EL-1 од „Макпетрол“ почнува на 16 октомври

Редакција
„Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека од  16 октомври, почнува со прием на уплата и испорака на екстра-лесно масло за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дел од учебниците ќе се испорачаат викендов, дел следната недела

Редакција
Учебниците за шесто одделение што се веќе одобрени од Националната комисија за учебници и имаат добиено ЦИП запис, веќе се печатат и испорачуваат до училиштата....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Макпетрол нема да увезува и испорачува природен гас до потрошувачите

Редакција
Поради чувствителноста на ситуацијата и јавниот интерес на оваа тема, „Макпетрол“ АД Скопје ја известува јавноста дека од 1 јануари 2023 година, компанијата нема да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

БРАКО во само два дена испорача 14 возила за одржување на хигиена

Редакција
За само два дена стручните лица во БРАКО подготвија и испорачаа вкупно 14 возила, од кои по 6 во Обединетото Кралство и САД и по...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нова рекордна недела за БРАКО: 17 испорачани возила во европски земји

Редакција
Рекордни 17 возила за одржување на хигиена во урбани средини, неделава излегоа од погоните на БРАКО и се испорачани кон метрополите во 5 европски земји,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нова пратка на возила од БРАКО испорачана за Обединетото Кралство

Редакција
Шест возила за одржување на хигиена во урбани услови, кои се произведуваат во капацитетите на БРАКО во Велес, се упатија во посебна пратка кон Обединетото...
Свет ТОП СТОРИИ

Германски компании ќе мора да затворат, поради недостаток на гас

Редакција
Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска изјави дека на неговата земја ѝ се заканува недостиг на гас доколку испораките од Русија останат на сегашното...
Свет ТОП СТОРИИ

Русија ја прекина испораката на гас за Финска

Редакција
Од денеска прекинаа испораките на рускиот природен гас за Финска, соопшти финската државна енергетска компанија „Гасум“, откако скандинавската земја одби гасот да му го плаќа...
Свет ТОП СТОРИИ

Барањето на Путин гасот да се плаќа во рубљи, значи раскинување на договорот, оцени германскиот министер за економија Хабек

Редакција
Германија го критикуваше „раскинувањето на договорот“ откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Москва повеќе нема да прифаќа плаќања во долари и евра за испорака...