еМагазин
Image default
Македонија

Претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз, Дика и бизнисменот Азманов на распит за „Рекет“

На распит за случајот „Рекет“ во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција денеска е Агапи Дика, претседателката на Собранието на невладината организација Меѓународниот сојуз, на првоосомничениот во случајот, Бојан Јовановски.

Медиумите пренесуваат дека вчера на распит била и Јованка Кухар, финансиска раководителка и координаторка во Меѓународниот сојуз, а дека денеска бил повикан и бизнисменот Зоран Азманов.

Во случајот „Рекет“, освен Бојановски, осомничени се и Зоран Милески и поранешната специјална обвнителка Катица Јанева.

До сега на распит за „Рекет“ беа неколку бизнисмени, обвнители во поранешното Специјално јавно обвнителство (СЈО)…, но не и Јовановски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Денеска ќе се повлечат првите вработени кои се роднини на припадници на СДСМ

Редакција

Турција депортира македонски државјанин заробен во Сирија

Редакција

„Насилство во Центар“ одложено за 10 септември, ќе се чека одлуката за Јанева

Редакција