еМагазин
Image default
Локално

Расчистено убиство: По грешка му пресудил со ловџиска пушка

Полициската станица Неготино во содејство со Секторот за општ и насилен криминал  на Одделот за крим полиција при БЈБ на МВР денеска (26.04.) до надлежното ОЈО Кавадарци поднесе кривична пријава против Д.К. (44) од Неготино поради постење основи на сомнение дека сторил кривично дело “убиство од небрежност“ по член 126 од КЗ на Р.С.Македонија односно на 20-ти овој месец го убил Ј.Д. (50) од село Тимјаник, неготинско.

На 20.04. околу 18,30 во месноста викана „Селиште“- Копришница, атар на општина-Демир Капија бил пронајден починат Ј.Д. од с.Тимјаник, неготинско. Потоа полициски службеници од ПС ОН Неготино во координација со ОЈО Велес извршија увид на местото на настанот и по насока на ЈО телото на починатото лице е предадено на обдукција и се преземени мерки за расчистување на случајот.

Според документираните сознанија од истрагата на 19.04. околу 17, 00 часот во посочената месност, Д.К. од небрежност со ловна пушка “ТОЗ 63“ истрелал во правец кон Ј.Д. нанесувајќи му устрелна рана во пределот на горниот дел од телото. Д.К. заедно со кривичната пријава и доказниот материјал денеска е предаден на ЈО од ОЈО Кавадарци за понатамошна постапка.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Скопјанец го „извадил од памет“ цело маало: Кршел и се обидел да си ја запали куќата

Никола Осило

Во поликлиниките на територија на град Скопје вакцинирани 371 дете

Редакција

Лихвари изнудувале брачен пар: За заем од 500 евра им зеле камата од 340 евра

Никола Осило