еМагазин
Image default
Бизнис

Раст од 3 отсто: Уметниците и семејните компании го „пумпаат“ македонскиот БДП

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за третото тримесечје од 2018 година е 3 %.

Во третото тримесечје од 2018 година, најголем пораст е забележан во секторите: уметност, забава и рекреација, други услужни дејности, дејности на домаќинствата како работодавачи, дејности на домаќинствата кои произведуваат разновидна стока и вршат различни услуги за сопствени потреби од 17 %.

Во трговија на големо и на мало, поправка на моторни возила и мотоцикли, транспорт и складирање, објекти за сместување и сервисни дејности со храна од растот е 9,4 %, а ви секторите стручни, научни и технички дејности, административни и помошни услужни дејности растот е 7,7 %.

Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во третото тримесечје од 2018 година, номинално расте за 5 %, а нејзиното учество во структурата на брутодомашниот производ изнесува 62.5 %.

Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 16.4 %, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 12.6 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Трговска војна“ може скапо да не чини: Косово една од ретките земји со кои имаме суфицит во размената

Никола Осило

Младите најмногу сакаат да работат во јавниот сектор поради сигурноста на работното место и слободното време

Редакција

Македонија 93. според индексот на корупција на Транспаренси интернешнал: Во регионов подобра само од Албанија

Редакција