еМагазин

Tag : комарци

Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои фирми добиле најмногу тендери за авионско прскање и уништување на комарци

Редакција
Од вкупно 13 договори за јавна набавка за авионско прскање, 11 тендери годинава добила кумановската фирма Бониер, додека останатите два, меѓу нив и највредниот, скопскиот,...
Бизнис

Општините потрошиле 770 илјади евра за прскање против комарци, велат од Центарот за граѓански комуникации

Редакција
За прскање против комарци, општините годинава платиле 770 илјади евра. Тендери за справување со комарците имале 39 општини и еден плански регион со 9 општини....
Свет ТОП СТОРИИ

Во Европа има се поповолни услови за ширење на комарци кои пренесуваат опасни болести

Редакција
Со тендот на затоплување, сè почестите и сериозни топлотни бранови и поплави во Европа и се подолгите и потопли лета, условите за ширење на инвазивни...
Македонија

Пациент со западно нилска треска во тешка состојба е хоспитализиран на Инфективна клиника

Редакција
Пациентот заразен со западнонилска треска кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се наоѓа во тешка состојба со манифестација на централниот нервен...
Локално

Шилегов: Против комарци се прскало со руски авион стар 90 години

Редакција
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во интервју за МИА, вели дека една од причните поради кои се доцнело со прскањето против комарци е што претходно...
Локално

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов не може да се справи со обични комарци, не пак да изгради некој проект

Редакција
Македонија ја има најнеспособната влада, а за жал Градот Скопје го доби најнеспособниот градски татко, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека...