еМагазин

Tag : Појас Газа

Свет ТОП СТОРИИ

Четиридневното примирје помеѓу Израел и Хамас стапи во сила

Редакција
Четиридневното примирје помеѓу Израел и Хамас стапи во сила. Денеска се очекува ослободување на 13 заложници, кои се жени и деца. Овие четири дена ќе...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што е Појасот Газа, од каде Хамас го нападна Израел

Редакција
Веќе неколку дена траат нападите на Израел од страна на милитантите на Хамас од територијата Појасот Газа. Што е Појасот Газа Појасот Газа е крајбрежен...
Свет ТОП СТОРИИ

Појасот Газа под целосна блокада, без струја, храна, гориво…

Редакција
Израелскиот министер за одбрана Јоав Галан денеска изјави дека наредил „целосна опсада“ на Појасот Газа, како дел од израелската борба против милитантната група Хамас. ПОВРЗАНИ...
Свет ТОП СТОРИИ

Евакуација на сите Израелци околу Појасот Газа

Редакција
Портпаролот на израелската армија, генерал Даниел Хагари денеска изјави дека војниците добиле наредба во рок од 24 часа да ги евакуираат сите жители од израелските...