еМагазин

Tag : приходи

Бизнис

Пекабеско за шест месеци со добивка од 57,3 милиони денари

Редакција
Пекабеско АД Скопје за периодот јануари-јуни 2019 година оствари позитивни консолидирани финансиски резултати искажани во неревидираниот единечен Биланс на успех во износ од 57,3 милиони
Бизнис

„Витаминка“ ги зголеми приходите за 20%

Никола Осило
„Витаминка“ АД Прилеп за периодот јануари – јуни 2019 година оствари позитивен финансиски резултат искажан во неревидираниот единечен биланс на успех, соопшти компанијата преку Македонската
Бизнис

„Македонски Телеком“ со раст во сите сегменти во првите шест месеци од 2019

Никола Осило
Продолжува позитивниот тренд во работењето на „Македонски Телеком“ и во првите шест месеци од 2019 година. Компанијата во првото полугодие оствари одлични резултати во своето
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колкави приходи лани оствариле телевизиите 24 Вести, Наша и Сонце

Редакција
На почетокот од 2018 година, програма на државно ниво преку сателит емитуваа ТВ 24 Вести, Наша ТВ, ТВ Сонце, ТВ Сител 3 и ТВ Канал
Бизнис

Комерцијална банка со намалена добивка

Никола Осило
Во периодот од 01.01- 30.06.2019 година Комерцијална банка АД Скопје од своето работење оствари позитивен финансиски резултат во износ од 675,1 милиони денари или околу
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колкави приходи оствариле лани телевизиите Телма, Канал 5, Сител, Алсат М и Алфа

Редакција
Петте телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку дигитален терестријален мултиплекс во 2018 година оствариле вкупни приходи во износ од 1,063.85 милиони денари, што
Балкан

Атлантик Група оствари раст на приходите проследен со двоцифрен раст на профитабилноста

Никола Осило
Во првата половина од 2019 година, Атлантик Група оствари приходи од продажба во износ од 343,2 милиони евра, што е за 3.5 проценти повеќе во однос на истиот период лани.
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид со раст на добивката, приходите и извозот

Редакција
„Алкалоид“ АД Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – јуни 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех, соопшти компанијата.
Бизнис

УЈП: Проверете ги годишните даночни пријави пред да станат конечни

Никола Осило
Управата за јавни приходи ги информира граѓаните дека во тек е активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на персонален
Бизнис

Намалена добивката на „Европа“

Никола Осило
Вкупните оперативни приходи на АД „Европа“ за периодот 01.01-31.03.2019 година се намалени за 7,7% во однос на истите во 2018 година, соопшти компанијата преку Македонската