еМагазин

Tag : затвор

Локално

Момче од Куманово пронајдено починато во затвор

Никола Осило
На 24.11.2019 во 08.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека во КПС – Затвор К’шење бил пронајден починат Љ.М. (22) од Куманово, без траги...
Македонија ТОП СТОРИИ

Една и пол година затвор за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски, кој е во бегство

Редакција
Основниот кривичен суд во Скопје денеска му изрече една и пол година затвор на поранешниот началник во УБК Горан Грујевски, кој се наоѓа во бегство...
Македонија

Боки 13 не може самостојно да се движи и мокри крв, неговиот адвокат бара итно да биде хоспитализиран

Редакција
Бранител на Бојан Јовановски Боки – 13, адвокатот Сашко Дукоски денеска на прес-конференција побара неговиот клинет итно да биде хоспитализиран и да биде лекуван, поради...
Македонија ТОП СТОРИИ

Таткото на Боки 13 за напад на попот Стојчев доби затворска казна од шест месеци

Редакција
Таткото на Бојан Јовановски – Боки 13, Миле Јовановски е осуден на затворска казна од шест месеци за физички напад на попот Виктор Стојчев. Јовановски...
ЧИСТА ОКОЛИНА

И затворот „Скопје“ во Шутка загадува

Редакција
Владата на 162. редовна седница ја одобри гасификација на КПУ затвор “Скопје“ во Шуто Оризари за намалување на аерозагадувањето, информираат од Владата. Затворот сега користи...
Македонија

Околу 100 војници со навршени 45 години од утре ќе работат во затворската полиција

Редакција
Околу 100 војници со 45 години старост од утре ќе преминат во Министерството за правда, односно под Управата за извршување на санкции во затворската полиција....
Локално

Пет и пол години казна затвор за возачот кој лани на штипскиот булевар прегази средношколец

Редакција
Штипскиот Основен суд ја донесе пресудата против 69 годишниот Богдан Митевски, кој лани во ноември на пешачки премин пред регионалното електро-машинско училиште „Коле Нехтенин“ на...
Македонија

Ѓоко Поповски повторно доби девет години затвор за „Триста„

Редакција
Кривичниот суд денеска на повтореното судење ја потврди казната од девет години затвор за поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски, кој е обвинет за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Катица Јанева не стигна да ги види сите докази за „Рекет“, увидот продолжува утре

Никола Осило
Повеќе од три часа поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска вршеше увид во доказите за случајот „Рекет“ во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција....
Македонија ТОП СТОРИИ

Има ли шанса Катица Јанева од Шутка да заврши во домашен притвор?

Редакција
Како и што се очекуваше адвокатката на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, поднесе барање за укинување на притворот во кој Јанева заврши, откако беше приведена...