еМагазин
Image default
Македонија

Вељаноски: Јас да бидам организатор на настаните? Срамота!

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој попладнево беше приведен за настаните од 27 април, замина од Кривичниот суд во Скопје.

По излегувањето од судот, Вељаноски кусо изјави дека не е еден од организаторите на настаните од 27 април.

– Десет години сум бил претседател на Собрание и јас да бидам организатор на настаните? Срамота, изјави кусо Вељаноски.

Доцна попладнево, Основното јавно обвинителство соопшти дека под истрага се пет лица кои се сомничат дека се организатори на настаните од 27 април. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

МИА/Фото: Фејсбук/ Вељаноски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицковски: Се апсат луѓе врз изјави на сомнителни лица

Заврши распитот на Јанакиески и Ристоски, Обвинителството бара притвор

Обвинителството ги гони Вељаноски, Јанакиески, Груевски и Ристоски како организатори за настаните од 27. април

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Груевски се јави со цитат од Шопенхауер: „За да се признае туѓата вредност, треба да се има и сопствена“

Никола Осило

Цела листа на сите неработни денови: Оваа година шест продолжени викенди за сите граѓани

Редакција

Ако кажев дека Катица е виновна или дека Фросина земала пари ќе ме пуштеа, вели Боки 13

Редакција