еМагазин

Tag : Трајко Вељаноски

Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат куќниот притвор и на Трајко Вељаноски

Редакција
Апелациониот суд го укина куќниот притвор за поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста како организатор...
Македонија

Вељаноски: Нема економска оправданост и причина за пет потпретседатели на Собранието

Редакција
Со реакција за бројот на потпретседатели во македонското Собрание, се јави поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. „Во врска со закажаната седница за бројот на...
Македонија

Трајко Вељаноски во Обвинителството вршел увид за доказите за случајот „27 април“

Редакција
Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски денеска беше во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, каде вршел увид во доказите за предметот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Џафери контра Рускоска: Судот ќе биде одговорен за евентуалното бегство на Вељаноски

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели дека во Парламентот немало услови да се гласа за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен собраниски претседател Трајко...
Македонија

Обвинителката Русковска: Собранието нека му ја мисли ако избегаат Вељаноски и Димовски

Редакција
За телевизијата Телма, Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, вели дека нема да бара полицијата да...
Македонија

Груби ја лоцира одговорноста во Богоевски за неизгласување на одлуката за Вељаноски

Редакција
Организацискиот секретар на ДУИ, Артан Груби денеска на прес-конференција во Собранието ја лоцираше одговорноста за неизгласувањето на одлуката за симнување на пратеничкиот имунитет на Трајко...
Македонија

Заев револтиран од односот на Џафери: Процедурите треба да бидат исти за сите пратеници

Редакција
Премиерот Зоран Заев вели дека Собранието вчера требало да ја следи досегашната пракса во однос на одлучувањето за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен...
Македонија

Барањето за одземање на пратеничкиот имунитет на Вељаноски стигна во Собранието

Редакција
Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, стигна во Собранието. Од собраниската прес-служба за МИА...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Полека, полека, Шутка ко Халкидики станува. Исто друштво, иста забава“: Твитер за приведувањето на Јанакиески, Вељаноски и Ристоски

Редакција
Очекувано, низа реакции во јавноста и на социјалните мрежи по најновите случување во врска со настаните од 27. април 2017 година во македонското Собрание. Повторно...
Македонија

Вељаноски: Јас да бидам организатор на настаните? Срамота!

Редакција
Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој попладнево беше приведен за настаните од 27 април, замина од Кривичниот суд во Скопје. По излегувањето од судот,...