еМагазин
Image default
Македонија

Груби ја лоцира одговорноста во Богоевски за неизгласување на одлуката за Вељаноски

Организацискиот секретар на ДУИ, Артан Груби денеска на прес-конференција во Собранието ја лоцираше одговорноста за неизгласувањето на одлуката за симнување на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, во претседателот на собранската Комисија за деловнички и мандатно – имунитетни прашања Павле Богоевски.

– ДУИ целосно го поддржува владеењето на правото без партиски, политички, етнички и какви било други влијанија. На синоќешната седница во определеното време сите пратеници на ДУИ беа присутни на седницата од претседателот Ахмети до болниот пратеник Агим Шаќири за да гласаме за одземање на имунитетот.

За жал, на седницата пратениците не можеа да се воздржат од дофрлувања и навреди кон претседателот на Собранието во моментот на гласање. Ништо од тоа што се случи, немаше да се случи, доколку претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ја ставеше одлуката на гласање во 23 часот како што бевме претходно договорени, доколку тој не се договореше со ВМРО-ДПМНЕ, исклучувајќи ја ДУИ и да ја стави во заеднички договор со нив одлуката за гласање во 21 часот, без да не информира и без да не почека, истакна Груби.

Додаде дека ништо од тоа што се случи синоќа, немало да се случи, доколку дел од пратениците не станале и со навредливи зборови, пцовки и фрлање пенкала кон спикерот Џафери не го попречиле актот на гласањето неколку минути пред полноќ.

Тој рече дека по носењето крупни одлуки како промена на името и заокружувањето на Охридскиот договор, владеачката коалиција ќе продолжи да функционира и дека заедно ќе ги направат реформите за да се добие датум за почетокот на пристапните преговори со ЕУ.

-Убеден сум дека овој момент ќе се надмине и дека заеднички ќе ги изгласаме двотретинските закони, рече Груби.

МИА/Фото: Фејсбук/Груби

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„А шо демек Вие сте немале секс со бивши, па им замерувате на ДУИ за ВМРО?!“: Твитер се „вжешти“

Џафери: Собраниската седница прекината поради дофрлањата на пратеникот Мухамед Зекири

Заев револтиран од односот на Џафери: Процедурите треба да бидат исти за сите пратеници

Павле Богоевски: Џафери го заштити организаторот од притвор, правејќи будали од сите нас

Мухамед Зекири: Џафери и ДУИ треба да објаснат на јавноста зошто го спасија нивниот побратим Вељаноски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Царинската управа отвори истрага за Александар Трајковски кој беше фотографиран со Груевски во Будимпешта

Редакција

Семејството на „Ел Чека“ заминало за Албанија, тој најави дека ќе се врати во Македонија

Редакција

Второобвинетата Ангела Ѓорѓиевска тврди дека не е виновна за убиството на Пино Секондо

Редакција