еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

(Видео) Европски избори: Триумф на популизмот или зацврстување на ЕУ, Балканот секако ќе извиси

Околу 418 милиони гласачи низ 28 земји на ЕУ има на изборите за европскиот парламент што почнаа во четвртокот, а ќе завршат денеска.

На изборите веќе гласаа граѓаните на Летонија, Малта и Словачка, а претходно гласаа и Британците, Холанѓаните, Ирците и Чесите.

Денеска се гласа во 21 земја меѓу кои и во Германија, Франција, Австрија, Полска, Шведска, Финска, Данска, Бугарија, Романија, Италија, Словенија, Хрватска, Грција, Малта, Белгија, Луксембург, Шпанија, Португалија, Естонија, Литванија и Унгарија.

Според европските аналитичари, од резултатите во овие земји ќе зависи дали ЕУ ќе тргне во насока на популизмот и национализмот кои се главни адути на десничарските партии или ќе победи идејата за понатамошно обединување на Европа и реинкарнацијата на европската идеја за поголеми надлежности на Унијата.

Како и да е, се чини дека која и од опциите да победи, балканските земји ќе извисат кога е во прашање проширувањето на Унијата, бидејќи се погласни се најавите дека се уште не е време за нови членки во ЕУ.

Видео: Youtube/TRT world

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Премиерот Оливер Спасовски негативен на корона вирусот

Редакција

(Галерија) Скопје покажа дека е град за велосипеди: Околу 2.000 лица учествуваа на “Скопје на точак“

Редакција

Метлата на Заев ќе зафати министри, заменици и директори, а промени ќе има и во СДСМ

Никола Осило