еМагазин
Image default
Свет

Во САД горат 100 пожари, се очекуваат нови

Во САД избија шест нови пожари, со што бројот на активни шумски пожари во државата се зголеми на над 100, соопштија властите.

Се очекува нови пожари да избијат од удар на громови.

На терен се наоѓаат повеќе од 30.000 луѓе, вклучувајќи и пожарникари од Австралија и Нов Зеланд, кои активно работат на гаснење на пожарите.

– Очекуваме нови пожари денеска, изјави метеоролог од Националниот центар за следење бури во Оклахома.

Тој смета дека се очекуваат слаби врнежи од дожд, проследени со силни грмотевици во пределот на Карпестите планини, а во северозападниот дел на САД се очекуваат силни ветрови и слаба влажност на воздухот.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вакцината што ја развива Оксфорд влева надеж: Организмот создава антитела и бели крвни клетки кои се борат со Ковид-19

Редакција

За ширење лаги за руската војска во Русија казна затвор и до 15 години

Редакција

Кадиров вели дека нема да има мобилизација во Чеченија, веќе дале доволно војници на Русија

Редакција