еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

За љубителите на вселената и ѕвездите: „Скопско астрономско друштво“ организира Воведен курс по астрономија

„Скопско Астрономско Друштво“ го организира редовниот Воведен курс по астрономија, со почеток од 12-ти март 2019 година,

„Курсот се одржува по 22-ри пат во 20-годишното постоење на друштвото. Целта е посетителите да се запознаат со основните поими и факти од областа на астрономијата, без да им бидат потребни предзнаења од оваа наука. Астрономските термини и објекти ќе бидат претставени преку секојдневни примери, многу слики, анимации, неколку важни равенки и секако, набљудувања со телескопи.

Предавањата ќе се одржуваат два пати неделно – вторник и четврток, во амфитеатарот на Факултетот за електротехника и информатички технологии (ФЕИТ) со почеток од 20:00 часот.

Предвидени се 10 термини, меѓу кои и посета на Планетариумот при Младинскиот Културен Центар во Скопје и теренско набљудување на ноќното небо“, велат од дриштвото.

Повеќе информации може да се прочитаат на www.astronomija.mk или на Фејсбук страната на друштвото.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Веро трајно ги намали цените на 650 производи за секојдневна употреба

Редакција

(ВИДЕО) Малиот Марко Пејчиновски на Голема Богородица ќе плива маратон од 64 км за лицата со ретки болести

Редакција

(Фото) Скопската Зоолошка наполни 93 години

Редакција