еМагазин
Image default
Македонија

Заев предлага разрешување на двајца министри без ресор

Премиерот Зоран Заев му предлага на Собранието да ги разреши министрите без ресор, Аксел Ахмедовски и Аднан Ќахил од функцијата.

Заев на местото на Ахмедовски, за министер без ресор задолжен за имплементацијата на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите го предлага Музафер Бајрам.

На местото на Ќахил, како министер без ресор задолжен за странски инвестиции, го предлага Елвин Хасан.

Бајрам е потпретседател на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), a Хасан потпретседател на Партијата за движење на Турците (ТХП).

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тамара: Од дното на моето срце Ви се извинувам поради пропустот што го направив при пеењето на химната

Редакција

Куновска: Допрва ќе се расветлува кој е моќникот што ја девастира ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило

(Видео) Здравствената состојба на Јанакиески се влошува, тој се жали дека „ова не е живот“

Редакција