еМагазин
Image default
Македонија

Застаре и делото на Бучковски за „Тенковски делови“

Застаре и делото на поранешниот премиер и министер за одбрана, Владо Бучковски за “Тенковски делови“.

На вчерашното рочиште за „Тенковски делови“, јавниот обвинител во завршниот збор изврши прецизирање на обвинителниот акт, по што настапи застареност за кривично гонење, пренесе Коалицијата за правично судење.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во јули 2007 година поднесе обвинение против Бучковски за злоупотреба на функцијата, за набавка на резервни делови за армиските тенкови со која била причнете штета од околу 2,5 милиони евра.

Фото: Фејсбук/Бучковски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Али Ахмети и Џелал Бајрами ќе сведочат во „Монструм“

Редакција

Дали во нив е гласот на Камчев: Обвинителство отвори предмет за новите аудио-снимки

Редакција

Владата не се меша во работата на ИВЗ, велат од таму за обвинувањата на Реџепи

Редакција