еМагазин
Image default
Бизнис

ЗК Пелагонија во загуба од 179 милиони денари

ЗК Пелагонија АД Битола во првите шест месеци од годинава оствари загуба од 179 милиони денари, што е продлабочување во однос на истиотпериод миатата година кога загубата на компанијата изнесувала 109 милиони денари, покажува билансот на успех на компанијата објавен преку Македонската берза.

Во првото полугодие од 2018 компанијата оствари оперативни приходи на износ од 330.046.000, што е намалување од 27 % во однос на истиот пресметковен период од минатата година, соопшти компанијата преку Македнската берза.

Во структурата на оперативните приходи највисока е ставката на приходите од продажба на добра и услуги кои опфаќаат 88,16 % од вкупните оперативни приходи или износ од 290.972.000 денари.

Приходите од продажба бележат тренд на намалување во однос на претходната деловна година и истите се намалени за 29%.

Остварените оперативни расходи во деловната 2018 година опфаќаат износ од 729.733.000 денари и истите се поголеми во однос на оперативните приходи за износ од 399.687.000 денари или за 121,10 % .

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

И за вакцинирани: До 24 јануари задолжителен негативен тест за влез во Грција

Редакција

Детектирани ризици од корупција во тендерите на државните и на општинските претпријатија

Редакција

Топ 5 акции со најголем раст и пад на Македонската берза во ноември

Редакција