Македонија

ОЈО Велес: Од понеделник сослушување на патниците и возачот од превртениот автобус

Во врска со сообраќајната несреќа која се случи во неделата на автопатот Велес – Скопје, кај Кула, во која се преврте туристички автобус со македонски патници кои летувале во Грција, а во кој имаше повредени 27 патници и еден починат, во Основното јавно обвинителство во Велес, како што изјавија за МИА, поради здравствената состојба на возачот кој е во болница, ќе чекаат негово опоравување и од наредната недела ќе го сослушаат во врска со несреќата.

Бизнис

Александар Обрадовиќ му стана советник на Заев

Поранешниот директор на српското електростопанство, Александар Обрадовиќ е нов надворешен советник за економски прашања за соработка на РМ со земјите во регионот во кабинетот на премиерот Зоран Заев, потврдуваат од Влада за еМагазин.

наша тема

Нема стан: Каков имот пријавил градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски

Во пресрет на локалните избори еМагазин започнува нов серијал во кој ќе Ви преставиме каков имот пријавиле актуелните градоначалници. Овие податоци се однесуваат за периодот кога стапиле на функција. Се надеваме дека и нивните анкетни листови по заминување

Беспарица

(ВИДЕО) Заштеда на пари и време: Едноставен трик за чистење на клима-уредот

Изминативе неколку дена поради неподносливиот топлотен бран и најголемите противници на користењето на клима-уредите, не можеа без нив. Разладувањето со нив и нивното одржување чини пари, но постои начин и самите да го исчистите клима-уредот за да биде поефикасен, и да заштедите пари на тоа.

Балкан

Потврдени четири случаи на Западнонилска треска во Србија

Во Србија се потврдени четири случаи на заболување од Западнонилска треска, јави Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, пренесе Танјуг.  Овие случаи се потврдени до 18 август, се наведува на сајтот на институтот. 

Бенчмарк

Со финансиска поддшка од ЕУ ќе се гради експресниот пат Дреново - Градско

Владата на Република Македонија на вчерашната седница ја разгледа и усвои информацијата за потпишување Билатерален договор помеѓу Република Македонија и Европската унија за ко-финансирање на проектот за „Изградба на експресен пат на делница клучка Дреново-Градско

Забава

„Форбс“: Марк Волберг е најплатен глумец во светот

Според годинешната листа најплатени актери во светот на списанието „Форбс“, првото место му припадна на Марк Волберг (46), кој изминативе 12 месеци заработил 68 милиони долари.