Македонија

Од граѓански сеф во Комерцијална банка во Битола одземени 40.000 долари

Од граѓански сеф во Комерцијална банка-филијала Битола непознат сторител во периодот од 26 мај 2016 година до 21 октомври 2016 година одзел вкупно 40.000 долари.Кражбата на 21 октомври 2016 година во 17:15 часот во Битола, ја пријавил Д.Ц. (35), кој бил полномошник по овластување на корисникот на сефот М.Т. (53), 

Бизнис

Компаниите се жалат на намалена ликвидност и тешко враќање на ДДВ

Компаниите во овој период се соочуваат со потешко враќање на поголема сума на данок на додадена вредност, но и со намалена ликвидност. Ова беше истакнато на средбата меѓу дополнителниот заменик-министер за финансии Кире Наумов и претседателот на Стопанска комора на Северозападна 

наша тема

Барајте си К-15, компаниите имаат уште два месеци да го исплатат

Како што е веќе познато, приватниот сектор до крајот на годинава треба на вработените да им исплати регрес за годишен одмор или К-15. Работодавачите кои тоа не го сториле досега, ќе треба во следните денови да ја исполнат оваа обврска која е уредена со Општиот колективен договор за приватниот сектор.

Беспарица

Конечно се решвте да имате сопствен дом: Најважни совети при купување стан

Купување на стан е голем потфат, бидејќи тоа претставува долгорочна инвестиција, но истовремено е возбудлив проект затоа што обавуваме една од најубавите работи во животот – избор на сопствен дом. Да се ​​биде “свој на своето” создава чувство на безбедност кое е од суштинско значење 

Балкан

(ВИДЕО) Банкротираше Застава аутомобили, некогашниот југословенски гигант

Една од најпознатите фабрики во Србија прогласи банкрот, пренесуваат српските медиуми. Како што пренесе Бета, решението за банкрот за „Застава аутомобили АД“ го донел судот во Крагуевац, бидејќи до 21. октомври никој не поднел план за реорганизација на фабриката.

Бенчмарк

Грција најзадолжена, а Естонија најниско задолжена во ЕУ. Колкав е државниот долг на Македонија?

Државниот долг на 28. земји членки на Европската унија се намалил до 84,3 проценти, покажуваат последните податоци кои ги објави Евростат и кои се однесуваат на вториот квартал годинава. Во првиот квартал годинава вккупниот државен долг изнесуваше 84,5%, додека пак во вториот квартал минатата година долгот беше 87,5%.

Забава

(ВИДЕО) „Love will lead our way„, песната со која Македонија ќе се престави на „Детската eвровизија“l

Дванаесетгодишната Мартија Станојковиќ пред извесно време беше избрана да биде претставничка на Македонија на годинешното издание на „Детската eвровизија“, што ќе се одржи во ноември на Малта.