Забава

„End of summer party„ во паркот “Аеродром”

Овој петок во паркот “Аеродром” за прв пат ќе се случи “END OF SUMMER PARTY”. Настан со кој ќе се одбележи официјалниот крај на летниот период. Со паролата “Даго испратиме последното зајдисонце од ова лето и да ја пречекаме

Септември 19, 2017 Забава Никола Осило

Се продава култниот магазин „Ролинг Стоун“

Се продава „Ролинг Стоун“, 50-годишен магазин за музика и популарна култура, објави основачот на магазинот, Џен Венер. Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека тој и неговиот син Гас го продаваат „Ролинг Стоун“, но и дека се надеваат оти ќе останат во тимот.

Стинг во Скопје ќе дојде со својот син

На претстојниот концерт во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје, легендата на светската рок сцена Стинг ќе настапи со своите долгогодишни соработници, гитаристите Dominic Miller и Rufus Miller, тапанарот Josh Freese, а негов специјален  гостин ќе биде неговиот син, Joe Sumner. 

Септември 18, 2017 Забава Камелија Делија

Со поскапо пиво и засилени безбедносни мерки започна Октоберфест

Во Минхен, по 184-ти пат се одржува најголемиот фестивал на пиво “Октоберфест”. По традиција точно на пладне во саботата градоначалникот на баварската престолнина Дитер Рајтер ја заглави канелката на првото буре со посебен чекан, викајќи 

Со концерти на Тања Савиќ и Јелена Розга вечерва завршува Штипска пастрамајлијада

Вечерва со концертите на Тања Савиќ и на Јелена Розга завршува 11. издание на манифестација „Штипска Пастрмајлијада“. Синоќа гостите ги забавуваше Лепа Брена. Штипските угостители се презадоволни од големиот број на гости и туристи кои викендов присуствуваат на манифестација „Штипска Пастрмајлијада“.

(Видео) Некогашната ѕвезда Даниел Поповиќ кој го испеа хитот „Џули“ денес е социјален случај

Пејачот Даниел Поповиќ кој на Евровизија во 1983 година ја претставуваше поранешна Југославија со хитот „Џули“ во интервју за „Ин Магазин“ зборуваше за новиот албум и приватниот живот. Тој е Црногорец, чие што вистинско име му е Милан. Се женел три пати, а денес живее со сопругата Александра

Подгответе се за незаборавен концерт на најуникатната Сара Мејс

Под покровителство на Град Скопје се подготвува концертот на една од најуникатните и најспецифичните музичарки во Македонија, Сара Мејс. Концертот ќе се одржи на 26ти септември во 20.00 часот на плоштадот „Мајка Тереза“, пред платото на МОБ.

Кој се ќе настапи на Виноскоп

Фестивалот кој го слави пијалокот на боговите- Вино Скоп 2017 и оваа година, покрај доброто македонско вино и деликатеси ќе понуди музика за сечиј вкус.Фестивалот започнува на 20 септември, а ќе трае до 24 септември. Локацијата на одржување е новиот плоштад „Мајка Тереза“ кој се наоѓа пред Македонската Опера и Балет.

Септември 10, 2017 Забава Камелија Делија

(ВИДЕО) Калуѓерка од Колумбија ќе му рапува на Папата Францис

Сигурно досега не сте виделе калуѓерка која се интересира за рап музика. Но, калуѓерката Марија Валентина од Колумбија рапува одлично и е подготвена за настап при посетата на Папата Францис во нејзината земја.

Венеција: „Златен лав“ за филмот „Облик на водата“ на Дел Торо

Филмот на мексиканскиот режисер Гуљермо дел Торо „Облик на водата“ освои „Златен лав“ на Венецијанскиот филмски фестивал. - Доколку останете чисти и лојални на својата вера, во мојот случај, во чудовишта, можете се да постигнете, истакна Дел Торо во обраќањето на најстариот филмски фестивал во светот.