Забава

Почнуваат трите музички вечери на „Струмица опен фестивал"

​Од вечерва до недела ќе се одржат последните три фестивалски дена на „Струмица опен фестивал" на кои ќе настапат звучни македонски и балкански музички имиња.

Дерик Меј ги пофали македонските домати

Светски познатиот диџеј Дерик Меј на својот Фејсбук профил ги пофали македонските домати. Под фотографијата направена во скопската кафана Меана Б, тој напиша: „99,99% од Вас никогаш нема да отидат во Скопје. Но да знаете дека постојат места во светот каде се уште растат овошје и зеленчук“.

Роман Абрамович се разведе и од третата сопруга Дариа Жукова

Рускиот олигарх Роман Абрамович, сопственик на англискиот фудбалски клуб „Челзи“ се разведе од својата трета сопруга, Даша Жукова, јавува њујоршкиот весник „Њујорк Пост“.Во заедничка изјава, пласирана на страниците на овој весник, се вели дека по десет години заедничко живеење донеле

(Видео) Трет меѓународен фестивал на кубански танц „Хола Охрид 3“

Денеска започнува третиот меѓународен кубански танцов фестивал „Хола Охрид 3“, кој ќе се одржи во организација на танцовиот клуб „Сонриса“ со поддршка на ЈП Паркинзи на Општина Центар-Скопје, во периодот од 04 до 06 август 2017 година, во хотелот Конгресен центар во Охрид.

Богата музичка програма е предвидена за „Пиволенд“ кој ќе се одржи од 7 до 12 август

Од 7 до 12 август на Скопското Кале по десетти пат ќе се одржи традиционалната манифестација - Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2017“.Оваа година со одржувањето на Пиволенд всушност ќе започне и големата летна забава „Супер Скопје“, којашто ќе се одржи на повеќе локации низ градот Скопје. 

Џорџ Клуни ќе донира 2,25 милиони долари за сириските деца бегалци

Фондацијата на американскиот глумец Џорџ Клуни има намера да донира 2,25 милиони долари за отворање седум училишта за 3.000 сириски деца бегалци во Либан, јавува  „Гардијан“.Освен „Клуни Фондацијата за правда", во проектот учествуваат и Гугл и Хјулет-Пакард. Од Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ), којшто раководи со проектот, соопштија дека поддршката од семејството Клуни е „инвестирање во иднината на целиот регион". Либан веќе ги осознал добрите намери на ѕвездите од џет-сетот, додаваат оттаму.

Green Beach Festival се сели од Охрид, бараат незагаден партиски воздух, нормална самоуправа и место без каубојци

Бараме простор со позитивна енергија, разбирање, место, град, село, планина, нива со волја и желба да посакаат добредојде на 7-10.000 гости. Место за најголемиот фестивал на електронската музика кај нас, без уцени и небулозни ограничувања, со потенцијален камп простор и незагаден партиски воздух. Ако имаме и среќа да налетаме на нормална локална самоуправа, полиција, место без шерифи и каубојци, ќе нѐ биде во најдобро можно светло!!!“, велат организаторите.

Кои музички групи ќе настапат на Пиволенд

Десеттиот јубилеен Пиволенд ќе понуди поинаков концепт и ќе трае шест дена, од 7-12 август. Посетителите на Скопското Кале на главната сцена ќе имаат можност да ги чујат Ван Гог, Сарс, САФ, Дј Чваре, Conquering Lion, Ивана Петерс-фронтменот на Негатив, Неверне бебе, Single Ladies-tribute to Beyonce

МОБ со „Клеопатра“ на 27. септември ќе ја отвори сезоната 2017/2018

Првата балетска премиера во сезоната 2017/2018 ќе биде на 18 октомври, а првата премиера на Операта на 31 октомври, најави Македонската опера и балет. Новата сезона МОБ ќе ја отвори на 27 септември со балетот „Клеопатра“

Мајк Тајсон: Бев силуван како дете

Eден од најдобрите боксери на сите времиња Мајк Тајсон преживеал страшно силување во младоста, но тој истакна дека тоа немало големо влијание на неговиот живот.