Забава

(Фото) Тошо Малерот, Цацко и Миле Паника повторно заедно, се „крчкаат“ ли нови епизоди

Тошо Малерот кој живее во Австралија се врати во Македонија. Тоа беше и поводот, членовите на К-15 повторно да се соберат заедно, а каде на друго место ако не во кафеана.

(Фото) Први фотографии: Сашко Коцев си ги зема од болница сопругата Смиљана и ќеркичката Јоана

Актерот Сашко Коцев и неговата сопруга Смиљана добија ќеркичка на 8 октомври. Малата Јоана на свет ја донесе д-р Елизабета Матевска-Атанасовска, која беше задолжена за целата бременост на Смиљана, пишува порталот на болницата Аџибадем Систина.

Скопски џез-фестивал со гости од САД, Европа и Африка

Актуелни и врвни имиња во џез-музиката од САД, Европа и Африка најави Скопскиот џез-фестивал за 36-тото издание кое ќе се одржува од 19-ти до 22 октомври.

По Џоли и Палтроу: Расте бројот на жени кои го обвинуваат легендарниот продуцент Вајнстин за сексуално злоставување

По истражувачкиот текст што беше објавен во „Њујорк тајмс“ минатата недела, во текот на изминатите неколку дена, 29 жени досега изнесоа во јавност обвинение дека легендарниот продуцент Харви Вајнстин

Серијата „Сенки над Балканот“ на Бјелогрлиќ од 22 октомври ќе почне да се емитува на МРТ

Серијата „Сенки над Балканот“ на Драган Бјелогрлиќ, кој е актер, сценарист и режисер, од 22 октомври ќе почне да се емитува на Македонската радио телевизија, а истовремено и на јавните сервиси во Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Словенија.

(Видео) Еминем со песна за Трамп, неговите колеги во спотот со дуксери со натпис на македонски

Американскиот рапер Еминем сними политички мотивиран спот во кој го нападна американскиот претседател Доналд Трамп. Интересен детал во видеото е што раперите од Бафало, Вестсајд Ган и неговиот брат Конвеј кои рапуваат со него се облечени

„Кога денот немаше име“ денеска премиерно во „Милениум“

По премиерата на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола и по двете бесплатни претпремиерни проекции на манифестацијата „Бела ноќ“ во Скопје, вечер во кино „Милениум“ ќе се одржи официјалната премиера на филмот „Кога денот немаше име“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска.

(ВИДЕО) Јана Бурческа стана мајка

Пејачката Јана Бурческа, која годинава ја преставуваше Македонија на Евровизија денеска стана мајка и доби ќерка. Дека е бремена соопшти во промотивното видео пред нејзиниот настап, а потоа во бекстејџ беше и побарана за жена од нејзиниот дечко.

(ВИДЕО) „Некст тајм“ ја преработија „Слушам кај шумат шумите“

„Некст Тајм“ ја преработија старата и многу позната македонска песна, „Слушам кај шумат шумите“. Спотот е во режија на Огнен Шапковски и е дефинитивно едно од најдобрите македонски видеа направени досега.

Октомври 9, 2017 Забава Никола Осило

Џон Малкович откри дека има црногорски корени

Холивудскиот актер Џон Малкович во петокот пристигна во Загреб, каде ја отвори концертната сезона во салата „Ватрослав Лисински“. Малкович се појави и како наратор во соло музичка изведба на младата пијанистка Анастасија Тренкова. Малкович, кој во 1990 година