Забава

Јана Бурческа во сексапилно издание на сцената во Киев, во креација на Антонија Ристовска

Македонската претставничка на изборот на песна за Евровизија, Јана Бурческа на пробата на сцената во Киев, настапи во креација на креаторката Антонија Ристовска. Таа беше облечена во црн мини-комбенизон со реси.Креаторката Ристовска вели дека за неа е голем предизвик да креира костум за настап на грандиозна сцена како што е Евросонг.

Кристина Арнаудова има нова песна „Љубена“

„Љубена“ е нова песна од Кристина Арнаудова која веќе се слуша по радио-станиците. Музиката е на Алена Попова, текстот е на Кристина Арнаудова, а арнжманот е на Дарко Тасев. Песната е снимена во студиото на Кристијан Габроски.Спотот за песната ќе се снима следниот месец.

(Фото) Каролина Гочева му кажа „да“ на Михаил Корубин

Каролина Гочева кажа „да“. „Македонското девојче“  се мажи, а Михаил Корубин е единствениот кој успеа да ја освои и да ја задржи наубавата македонска печајка.

Во Преспа и Битола ќе се снима српската серија „Сенките над Балканот“ на Бјелогрлиќ

Сцени од телевизискиот серијал „Сенките над Балканот“ по концепт и во режија на Драган Бјелогриќ, почнувајќи од 7 мај ќе се снимаат на локации во Преспа и околината на Битола.

(ВИДЕО) Како изгледаше првата прес конференција на Јана Бурческа

Нашата годинешна преставничка на Евровизија, Јана Бурческа вчера во Киев, Украина по првата проба ја имаше и првата прес конференција. Зборуваше како поминала првата проба, како се чуствувала при изведбата, за авторите на песната, кореграфијата...

(ВИДЕО) Уште еден настап во живо: Како помина Јана Бурческа во Амстердам

Нашата годинешна преставничка на Евровизија, Јана Бурческа од први мај престојува во Киев, Украина каде вчера ја имаше и првата проба на „Dance alone“. Претходно како и многу други годинешни учесници на Евровизија имаше настапи во Лондон и Амстердам.

(ВИДЕО) Како звучи во живо: Првата проба на Јана Бурческа на Евровизија

Нашата годинешна преставничка на Евровизија, Јана Бурческа денеска во Киев, Украина ја имаше првата проба на „Dance alone“. Коментарите на интернет за нејзиниот прв настап во живо се поделни. Според некои песната звучи добро и во живо, а според други подобра е студиската верзија.

На 21 мај ќе се одржи првиот концерт на Филхармонијата во новата сала

Македонската филхармонија соопшти дека од денеска ќе бидат пуштени во продажба билетите за свеченото отворање на нејзината нова концертна сала на 21 мај. Билетите ќе бидат по цена од 2.500 и 3.000 денари и може да се набават на билетарницата во Дом на АРМ, секој ден од 10 до 16 часот.

(Видео) Ванеса Меј ве кани на нејзиниот концерт во Скопје на 15 мај

Светски познатата виолинистка Ванеса Меј испрати покана до сите нејзини фанови за концертот кој ќе го одржи во Скопје на 15 мај во Вип Арена „Борис Трајковски”. Организаторите велат дека сите што сакаат да присуствуваат на концертот на атрактивната и популарна виолинистка, а се уште немаат билет нека побрзаат. 

Јана Бурческа преку видео се престави пред евровизиските фанови

Нашата годинешна преставничка на Евровизија, Јана Бурческа со промотивно видео од Скопје се претстави пред евровизиските фанови. Јана во Киев, ќе ја исполни “Dance Alone“, која има одличен прием кај евровизиската публика.